abap nedir? abap danışmanı kimdir? abap danışmanı ne iş yapar? abap danışmanı ne kadar kazanır?

bu yazıyı okuduktan sonra sap ailesinden bir abap danışmanı hakkında bilmeniz gereken bilgilerin birçoğuna sahip olacağınızı ümit ediyorum

abap nedir?

abap (advanced business application programming), 5 eski ibm çalışanının 1972 yılında inşa etmeye başladığı sap kurumsal kaynak planlaması programının geliştirme dilidir. yani bu aşmış insanlar öncelikle kendi dillerini yaratmışlar daha sonra bu programlama dili ile sap modüllerini geliştirmeye başlamışlardır. abap kodu yazmak için tek ihtiyacımız sap gui programıdır.  tüm abap programları sap sunucusunda bulunur. abap programları gerçek anlamda derlenmez sadece sözdizimsel olarak kontrol edilip aktif hale getirilir. program çalıştırılacağı zaman abap kodları abap load denen ara bir yapıya alınır daha sonra bu abap load yapısı abap virtual machine tarafından yorumlanır.

abap danışmanı kimdir, ne iş yapar?

abap dili ile sap için çeşitli modüller geliştiren, raporlar yazıp çıktılar tasarlayan kişiye abap danışmanı denir. halk arasında abapçı olarak bilinir. bu deyimi hiçbir zaman onaylamamaktayım. abap danışmanı ya bir şirkete bağlı olarak çalışır ya da kendi müşteri portföyü oluşturup freelance olarak iş hayatına devam eder. bu cümleden de anlaşılacağı gibi bir abap danışmanı sürekli müşteriler arasında mekik dokur, sabit bir yeri yoktur.

kimler abap danışmanı olabilir?

abap programları oluşturabilmek için ilişkisel veritabanı tasarımı ve tercihen nesne odaklı kavram bilgisini içeren programlama yetenekleri gereklidir. yazılım altyapısı olanlar için öğrenmesi oldukça kolay bir dildir fakat yazılım altyapısı olmayanlar için pek tavsiye edebileceğim bir dil değildir. abap için beklenilen öğrenme süresi en fazla 6 aydır. normal şartlarda yazılım altyapısı olan biri için bu süre 1 aydır. uzmanlaşma süresi ise ortalama 3-4 yıl olarak belirlenebilir. ancak bazı danışmanlar 1 yılda bile uzmanlaşabilirken bazı danışmanlar 10 yıl da geçse halen acemi kalabilmektedirler.

abap danışmanı ne kadar kazanır?

işte hepinizin en çok merak ettiği cevap 🙂

bir abap danışmanı günlük $300-$500 arasında bir ücrete çalışmaktadır. bu ücret tecrübe ve bilgiye göre değişiklik gösterebilir. abap bilgisinin yanında modül veya entegrasyon bilgisi olan danışmanlar bu ücretleri daha üst seviyelere çekebilir. hemen hepiniz türk mantığıyla hesap yapmışınızdır ama gelir vergisi, sigorta gibi masrafları hesaba katmayı unutmayın.

deneyimsiz olarak bir danışmanlık şirketinde işe başlayan biri çok fazla maaş alamaz. yaklaşık olarak aylık net 1000tl civarında bir maaşla işe başlar. daha sonra yeteneklerine bağlı olarak birkaç yıl içinde net 3000-4000tl maaşa ulaşabilir. şu an piyasada bir danışmanlık şirketine bağlı olarak çalışıp net 8000tl civarında maaş alan danışmanlar da mevcuttur. freelance olarak çalışan abap danışmanları sağlam bir müşteri portföyüne sahipse aylık brüt $10000 civarlarında kazanabilir. yılın son aylarında çok fazla danışman ihtiyacı doğduğu için freelance çalışan danışmanlar haftasonlarından feragat edip fazla mesai yaparak bu miktarı üst düzeylere ulaştırıp yazın uzun ve güzel bir tatile çıkabilirler 🙂