Reddot Ödüllü Fiori 2.0 ile Gelen Yenilikler

 

Fiori 2.0 kullanmak bir haritayı elinize alıp önce ülkeyi, sonra şehri sonra da sokağı bulmaya benziyor…

Henüz geliştirme aşamasında olan ve 2016 yılında çıkacak Fiori 2.0’ı bu sene SAP Teched Barcelona’da görüp inceleme fırsatı buldum ve izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle dünya çapında büyük bir prestije sahip olan Reddot Design Concept 2015 ödülünü almayı sonuna kadar hakettiğini söyleyebilirim. Bizim öve öve bitiremediğimiz Fiori 1.0 gitmiş yerine Facebook tarzı hatta ondan daha kullanışlı bir arayüz gelmiş.

Fiori login ekranından giriş yaptığımızda bizi her zamanki gibi bir launchpad ekranı karşılıyor. Yalnız bu launchpad ekranı 3 ana bölümden oluşuyor; “Me“, “Work“, “Notifications” şeklinde.

“Work” alanında Fiori 1.0’dan tanıdığımız uygulamalar bulunuyor. Bu alanda gözüme çarpan en büyük özellik uygulamalar artık sadece kare kutucuklar olmaktan çıkmış enine ve boyuna dikdörtgen şeklinde kutucuklar haline dönüşmüş. Bu sayede kutucuklarda birden fazla bilgi görüntülemek mümkün hale geliyor.

Hemen sağda artık bir “Notifications” alanı mevcut. Burada kullanıcıya gelen bildirimler listeleniyor. Bu alan istenildiğinde genişletilebiliyor ve kredi limit değişikliğinden tutun, bir göreve atamasına dair bilgilere ve hatta kullanıcı onayında bekleyen taleplere kadar olan bilgiler bile bu alanda listelenebiliyor. Hatta bir adım ileriye gidip bekleyen talepler bu alandan onaylayıp reddedilebiliyor.  Bildirimler önceliklerine göre, tarihe göre veya uygulamaya göre sıralanabiliyor. Bildirime tıklandığında da ilgili uygulama açılıyor.

 

Kullanıcı isterse sol üstte bulunan profil fotoğrafına tıklayıp “Me” alanını açabiliyor. Bu alanda kullanıcı Fiori’yi özelleştirebiliyor, daha önce girdiği uygulamaları ve yaptığı işleri görebiliyor, uygulamaları arayabiliyor ve uygulama ayarlarını yapabiliyor.

Fiori 2.0’da bu 3 alana ek olarak bir de hızlı veri giriş özelliği olan, kullanıcının sadece birkaç veriyi girerek hızlıca işlem yapabileceği yeni bir konsept geliyor. Örneğin bir satış temsilcisi yoldan geçerken gördüğü fırsatı sadece 5-6 alanı doldurarak ana ekrandan, uygulamayı dahi açmadan sisteme girebiliyor.

 

Bunların dışında geliştiriciler için farklı sayfa şablonları da Fiori 2.0 ile birlikte geliyor. Grafikler olsun, temalar olsun bir çok konuda yeniliklere sahip Fiori 2.0 tabi ki akıllı saatlerdeki yerini de alıyor.

Umarım bu yazıyı okuduktan sonra siz de benim gibi Fiori 2.0’ı bir an önce kullanmaya başlamak istemişsinizdir.

Görüşmek üzere…

 

Orjinal Yazı: https://www.linkedin.com/pulse/reddot-ödüllü-fiori-20-ile-gelen-yenilikler-serkan-özcan