SAP Fiori Cloud Edition canlı kullanıma artık hazır ama nasıl olacak bu işler?

Son günlerde Fiori’nin bulut üzerinde kullanılabilir olduğu haberleri dolaşıyor ama nasıl yapılır, edilir konusunda kaynak bulmak oldukça zor. Bu açığı kapatmak için sizlere Fiori’yi bulut üzerinde nasıl kullanırız, uygulamalarımızı bulut ortamına nasıl yükleriz ve bu ortamı kullanıcılarımıza nasıl açarız konusunda bilgilendirmek istiyorum.

Bütün bunları yapabilmek için öncelikle bir adet SAP HANA Cloud Platform hesabına ihtiyacımız var. Bu hesabı https://account.hanatrial.ondemand.com adresinden hızlıca oluşturmak mümkün. SAP HANA Cloud Platform’a giriş yaptıktan sonra yapmamız gerekenler SAP Web IDE ve SAP HANA Cloud Portal servislerini aktif hale getirmek ve geliştireceğimiz uygulamada kullanacağımız servis hedeflerini oluşturmak olacak.

SAP Web IDE ve SAP HANA Cloud Portal

Benim size anlatacağım örnekte verileri SAP sisteminden çekmeyecek olsam da SAP sisteminden çekebilmek için izleyeceğimiz yol aynı olacak. Uygulamamızı geliştirmeden önce kullanacağımız servisin hedefini Destinations->New Destination adımını izleyerek aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

http_destination

Services menüsünden SAP Web IDE’yi açarak uygulamamızı geliştirmeye başlayabiliriz. “New project from template” diyerek “Fiori Master-Detail Application” şablonunu seçiyoruz. Data connection adımına geldiğimizde daha önceden tanımladığımız destination’ı seçip /V3/Northwind/Nortwind.svc isimli örnek odata servisini yazarak ilerliyoruz.

odata

Sonraki adımda ekranda görmek istediğimiz alanları seçerek proje oluşturmayı tamamlıyoruz. Bu adımdan sonra uygulamamızda istenilen geliştirmeleri tamamlayarak deployment aşamasına geçiyoruz. Aslında bu adıma kadar Fiori on Cloud adına farklı bir şey yapmadık. Farklılık buradan sonra başlıyor.

Şimdi SAP HANA Cloud Portal servisine giderek admin sayfasına giriyoruz ve site directory altından “+” butonuna basarak SAP Fiori Launchpad sayfamızı oluşturuyoruz.

sap portal site directory

Sitemizi oluşturduktan sonra siteye değişiklik modunda girip katalog ve gruplarımızı oluşturuyoruz. Bu adımları tamamladıktan sonra Web IDE’ye geri dönüyoruz. Projemize sağ tıklayıp Deploy to Sap Hana Cloud Platform diyoruz. Cloud platforma projemizi yükledikten sonra yine Deploy menüsünden Register to Fiori Launchpad diyoruz ve gerekli bilgileri doldurup daha önceden oluşturduğumuz grup ve katalogları seçerek işlemi tamamlıyoruz.

sap fiori launchpad

Burada kritik nokta olarak katalog ve gruplara atanacak rolleri seçiyoruz. Ben uygulamalarıma herkes girebilsin diye rol olarak “Anonymous” seçtim. Siz burada farklı roller oluşturarak farklı kullanıcıların farklı uygulamaları görmesini ve kullanabilmesini sağlayabilirsiniz.

Senaryomuzda uygulama eğer SAP sisteminden beslenecek olsaydı ek olarak SAP Cloud Connector, SAP Mobile Services ve Hana Cloud Integration kullanabilirdik. Bu konuları da önümüzdeki yazılarda detaylı olarak ele almayı düşünüyorum.

Oluşturduğum Fiori on Cloud sayfasına bakmak isterseniz url şu şekildedir;

https://flpportal-p1941759258trial.dispatcher.hanatrial.ondemand.com/sites?siteId=89ec0cc5-2a93-4672-af4f-b455849d9e02

fiori application

Yorumlarınızı bekliyorum.

Serkan Özcan

Orjinal Yazı: https://www.linkedin.com/pulse/sap-fiori-cloud-edition-canlı-kullanıma-artık-hazır-ama-serkan-özcan