SAP Fiori ve SAPUI5 Tarihsel Gelisimi

 

Run Simple

SAP, UI ve UX konusunda karanlık çağını kapatırken aydınlık çağa merhaba dedi. Bu değişim ve dönüşüm son birkaç sene içerisinde büyük bir ilgiyle takip ettiğimiz SAPUI5 ve Fiori ile gerçekleşti. Aslında şu an geldiğimiz noktada da değişim son hızıyla gerçekleşmeye devam ediyor. Ödüllü bir Fiori 2.0 sahneye çıkmaya hazırlanırken, SAP neredeyse her hafta SAPUI5 versiyonlarına bir yenisini ekliyor (¹). Ayrıca SAP bünyesine kattığı ürünlerin arayüzlerini de Fiori’ye dönüştürürken yeni çıkardığı ürünleri de tamamen Fiori arayüzleriyle geliştiriyor.

SAP, Fiori’nin temelini oluşturan SAPUI5 kütüphanesini geliştirmeye başlaması öyle bildiğimiz gibi çok da yakın bir tarihi göstermiyor. Bilinen ilk release Version 0.8.7 çıkış tarihini Mart 2010 olarak görüyoruz (²).  İlk 25 Fiori uygulamasının çıkış tarihini de Kasım 2013 olarak görüyoruz (³). Bu tarih de SAPUI5 Version 1.18.0’ın ve açık kaynak kodlu OPENUI5‘in çıkış tarihine denk geliyor (⁴). Baktığımız zaman SAP UI5 üzerinde yaklaşık olarak 4 sene çalıştıktan sonra yeterli olgunluğa eriştiğini düşünüp ilk ürününü çıkarma kararı almış. İlk Fiori uygulamalarını çıkardıktan sonra da SAP’nin gaza basarak ardı ardına yeni Fiori uygulamalarını çıkardığını görüyoruz. Şu an baktığımızda 1000’in üzerinde Fiori uygulaması olduğunu düşünürsek ivmeyi daha rahat görüp anlayabiliriz.

Geçtiğimiz sene (Şubat 2015) duyurulan ve SAP’nin mihenk taşlarından biri olan S4HANA’nın da baştan sona Fiori arayüzleriyle tasarlandığını düşünürsek geldiğimiz nokta bize UI ve  UX konusunda yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor.

(¹) Kaynak 1 (²) Kaynak 2 (³) Kaynak 3 (⁴) Kaynak 4

 

Orjinal Yazı: https://www.linkedin.com/pulse/sap-fiori-ve-sapui5-tarihsel-gelisimi-serkan-özcan