sap malzeme ana verisine alan ekleme – mm01-mm02-mm03 screen exit implementasyonu

malzeme_anaverisi_alan_ekleme_4

bu yazımda sap’de malzeme ana verisine ek alan açıp bu ek alanları malzeme ana verileri bakım ekranlarına yerleştirmeyi baştan sona bütün adımlarıyla anlatacağım. şu ana kadar aramalarım sonucunda bu konuyu tam anlamıyla anlatan bir kaynağa henüz rastlamadım ve bu konuya değinmem gerektiğini düşündüm.

hemen konuya hızlıca girecek olursam öncelikle SE11 işlem koduyla MARA tablosuna girip “append structure” butonuna basarak yeni bir Z’li structure yaratıyoruz. Ve bu yapıya eklemek istediğimiz alanları ekliyoruz.

 

malzeme_anaverisi_alan_ekleme_1

 

daha sonra malzeme ana verileri ekranlarını barındıran MGD1 fonksiyon grubuna SE80 işlem koduyla gidip fonksiyon grup adına sağ tıklayıp kopyala diyoruz (istersek SAPLMGD1 programını da kopyalayabiliriz). yeni yaratacağımız fonksiyon grubun adını ZMGD1 olarak belirliyoruz. oluşturulan ZMGD1 fonksiyon grubuna yeni bir ekran ekliyoruz. ben örnekte 9001 nolu ekranı ekledim. 9001 nolu ekranın PBO’suna mutlaka   MODULE init_sub.  MODULE get_daten_sub. MODULE set_daten_sub. satırlarını ekliyoruz. Bu modüller yeni alanlarımız dolması sağlayacak. İstersek LZMGD1OXX include’una pbo modüllerimizi ekleyebiliriz. 9001 nolu ekranın PAI’sine  yine mutlaka MODULE get_daten_sub. MODULE set_daten_sub. satırlarını ekliyoruz. İstersek bu modüller arasına chain endchain bloklarımızı yazabiliriz.

malzeme_anaverisi_alan_ekleme_2

 

son olarak oluşturduğumuz bu ekranı uyarlama ile malzeme ana veriler ekranına eklememiz gerekiyor. bunu SPRO işlem kodunu kullanarak “genel lojistik -> malzeme ana verileri ->malzeme ana veri konfigurasyonu -> ekran sırası başına veri ekranlarının yapısını tanımla” adımlarını izliyoruz.

malzeme_anaverisi_alan_ekleme_3

 

daha sonra ekran sırası 21 San.std.küçük kartoteki, veri ekranları 21 07 Temel veriler 1 seçip alt ekranlardan boş olan 8 nolu ekranı SAPLZMGD1 9001 ile değiştiriyoruz.

malzeme_anaverisi_alan_ekleme_4

 

Hepsi bu kadar 🙂

bundan sonraki yazımda malzeme ana verisinde customer exit oluşturmayı anlatacağım