SAP Splash ve BUILD ile Fiori uygulamaları tasarlayın

 

Kendi Fiori uygulamalarınızı tasarladığınızı hayal edin.

SAP, UX konusunda yepyeni, güçlü bir ürünle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda beta 4 versiyonu çıkan BUILD ürünü SAP Splash ürünüyle birlikte SAP ürün ailesindeki yerini alıyor ve Discover, Design, Deliverüçlüsündeki parçalar yerine oturmaya başlıyor. Bu 3’lü; Fiori uygulaması geliştirirken adım adım geçtiğimiz fazları ifade ediyor.

Her neyi hayal ediyorsak ediyor olalım, hayallerimiz bildiklerimizle sınırlıdır. Burada konu Fiori olduğu için, bir Fiori uygulaması neye benzer ve hangi temel prensiplerle sahiptir gibi bilgilere Discover aşamasında sahip olmamız gerekiyor. Bu aşamada Splash Galery ve Learning Center yardımımıza koşuyor.

Design aşaması ise BUILD ürününün rüşdünü ispat edeceği aşama olarak görünüyor. Bu aşamada BUILD ile protipler geliştirip, bu prototipleri daha geliştirme aşamasına geçmeden test edip, tasarım hakkında geri bildirimler alabiliyoruz. Burada en önemli şey; tasarım yapmak için herhangi bir tasarımcı yeteneğine sahip olmamız gerekmiyor. Tasarım için Splash sitesinde bulunanşablonları indirerek işe başlayabiliriz. İlkokul seviyesinde bir resim yapma yeteneğiniz varsa siz de benim gibi aşağıdaki resme benzer bir prototip çizebilirsiniz.

Bir sonraki aşama prototipin fotoğrafını çekip BUILD uygulamasına yüklemek ve hotspot yardımıyla ekranda tıklanabilir alanları belirleyip ekranlar arasında geçişleri yapmak. Tamamen çizimlerle oluşturduğumuz prototipi, uygulamayı kullanacak olan kullanıcılara yollayıp geri bildirimler alabilir kullanıcıların ekranda dokunduğu noktalara kadar görebiliriz. Bu şekilde aşağıdaki gibi hata yapmayı önlemiş oluruz.

Bu şekilde geri bildirimleri aldıktan sonra Fiori bileşenlerinden oluşan gerçek tasarıma geçebiliriz. Fiori prototipimizi oluştururken BUILD üzerinde daha önceden oluşturulmuş şablonları kullanarak ve sürükle bırak şeklinde kısa sürede prototipimizi hazırlayabiliriz. Hatta prototipimiz için gerekli olan örnek veriyi basit bir excel dosyası yardımıyla uygulamamıza dahil edebiliriz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra uygulamamız için bir test çalışması hazırlayıp kullanıcılara bu çalışmanın linkini gönderip geri bildirimler alabilir, testi ne kadar sürede tamamladıklarını ve uygulamada hangi noktalara dokunduklarını görebiliriz.

Prototipimiz son halini aldığında Deliver aşamasına geçiyoruz. Burada artık top geliştiriciye geçiyor. Geliştirici prototipin son halini tek bir tıklamayla SAP WebIDE’ye aktarabiliyor ve bu tek tıkla tasarımın büyük bir bölümüne ulaşmış oluyor. Geriye kalan kısmı tamamlayabilmek için kodlama ilk kez geliştirici tarafından yapılıyor ve uygulama tamamlanıyor.

SAP BUILD ürünü sizde de bir heyecan yarattıysa bu cumartesi konuyu daha detaylı anlatacağım SAP Inside Track Istanbul etkinliğine sizleri de beklerim.

Görüşmek üzere…

 

Orjinal Yazı: https://www.linkedin.com/pulse/sap-splash-ve-build-ile-fiori-uygulamaları-tasarlayın-serkan-özcan