SAP UX Dönüşümü: SAP Fiori vs SAP Screen Personas

Kullanıcı deneyimini arttırmanın kuruma ne tür katkılar sağlayacağı ve kurumun karlılığını nasıl yükselteceği hakkında detaylı bir sunumu mart ayında yapılacak olan Functional Inside Track Istanbul 2016‘da  yapacağız. Bu sunum öncesinde kullanıcı deneyimini nasıl arttırabiliriz konusuna değinerek sizleri konuya biraz ısındırmak istiyorum.

SAP son yıllarda rakiplerine göre çok gerilerde kaldığı kullanıcı deneyimi konusunda elini güçlendirmek için farklı ürünler geliştirmeye başladı. Bu ürünlerden öne çıkanlar; SAP Fiori ve SAP Screen Personas

Basit anlamda tanımlayacak olursak SAP Fiori; SAP’nin yeni arayüzü diyebiliriz. Fiori ile birlikte ekranlar sadelik ve basitlik kazanıyor. Son kullanıcı eğitim süreleri neredeyse sıfıra iniyor. Son kullanıcıların yaptığı işlemlerin süresi çok ciddi ölçüde azalıyor ve verimlilik artıyor. Mobil uyumluluk sayesinde her an her yerden SAP’ye erişim sağlanıyor.

SAP Screen Personas ile de mevcut SAPGUI üzerinde yürüyen süreçlerin web ortamına daha sade ekranlarla taşınması mümkün hale geliyor. Bu sayede yine son kullanıcı; işlerini daha rahat hallediyor ve verimlilik artıyor. Mevcut Z’li süreçleri taşınması sırasında hiçbir kod geliştirmeye ihtiyaç duyulmaması büyük bir avantaj olarak görülüyor. Dezavantajı ise mobil ortama uygun olmaması gösterilebilir.

Bu çerçeveden baktığımızda Fiori ve Screen Personas’ın birbirine alternatif değil birbirini tamamlayıcı özellikte olduğunu görüyoruz. Screen Personas uygulamalarının Fiori Launchpad üzerinde kullanılabilmesi de bunun en önemli ispatı.

Ne zaman hangi ürünü seçmeliyiz diye soracak olursanız aşağıdaki soruları cevaplayarak bir sonuca ulaşabiliriz.

sap fiori sap screen personas yol haritası

Öncelikle son kullanıcının SAPGUI kullanırken en çok zorlandığı süreçleri ve SAPGUI erişimi kısıtlı olan son kullanıcıların süreçlerini analiz etmemiz gerekiyor. Bu analiz sonrasında çıkan her bir süreç için yukarıdaki çevrimi tamamlamamız gerekir. İlk önce sürecin standartta bir Fiori uygulamasının olup olmadığına bakılır, uygulama var ve ihtiyacı karşılıyorsa Fiori seçilir. Mevcut hali ihtiyacı karşılamıyor ama uygulamaya küçük dokunuşlarla ihtiyaç karşılanacaksa yine Fiori seçilir. Standart Fiori uygulamasıyla iş çözülemeyecekse ve standart uygulama yok ama mobil gerekliyse SAPUI5 ile Fiori uygulaması geliştirilir. Screen Personas ise mobil gereksinimin olmadığı, standart Fiori uygulamasının mevcut olmadığı ve geliştirmenin sistemde daha önceden mevcut olduğu durumlarda seçilir.

Bütün süreçlerimizi bu dönüşüm programına dahil etmek gibi bir düşüncemiz varsa hızlı bir dönüşüm için Screen Personas kullanmak akıllıca olabilir ama böyle bir düşüncemiz yok ve belirli süreçleri dönüşüme dahil edeceksek sadece Fiori kullanarak ilerlemenin gelecek açısından daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Serkan Özcan

Orjinal Yazı: https://www.linkedin.com/pulse/sap-ux-dönüşümü-fiori-vs-screen-personas-serkan-özcan