SAP CodeJam Istanbul – ABAP for SAP HANA with Fiori

 

Cumartesi günü gerçekleştirilen SAP CodeJam‘de çok güzel bir gün geçirdik. Bu organizasyonun düzenlenmesinde büyük katkısı olan Abdulbasit Gulsen‘e ve Abap core geliştiricileri olan Ingo Braeuninger ile Andreas Gruenhagen‘a çok teşekkür ederiz.

Bu CodeJam yeni nesil SAP hakkında önemli bilgiler verdi.

Aşağıdaki ana başlıklar altında toplanan organizasyondan kısa detaylar;

ABAP DEVELOPMENT TOOLS

ABAP for SAP HANA geliştirmeleri için Eclipse zorunlu hale geliyor. CDS ve AMDP oluşturmak için gerekli özellikler SE80 Abap Workbench üzerinde mevcut değil maalesef.

CORE DATA SERVICES (CDS)

ABAP 7.4 SP5 ile gelen CDS ile artık veri modelleri optimize edilerek gelişmiş view’lar oluşturabiliyoruz. Bu şekilde SAP HANA üzerinden hızlı ve tek seferde veri çekilebiliyor. Ayrıca CDS view’larının diğer bir özelliği de veritabanı ile uygulama arasında soyutlama katmanı sunması olarak görünüyor.

OPEN SQL

Open SQL veritabanından bağımsız sorgular yapmamızı sağlıyor.
ABAP MANAGED DATABASE PROCEDURE (AMDP)

AMDP ile Native SQL’de olduğu gibi veritabanına özel sorgular yazabiliyoruz. SAP Hana Veritabanına direk olarak sorgu yapmak için AMDP kullanıyor olacağız.
SAP GATEWAY ODATA SERVICE

SAP artık bütün servislerini Odata protokolüyle oluşturuyor. Biz de Fiori uygulamalarımızda kullanacağımız odata servislerini SEGW tcode’unu kullanarak çok kolay bir şekilde oluşturabiliyoruz.

SAP FIORI

SAP Hana Cloud Platform‘u üzerinden SAP WEB IDE’yi kullanarak kod yazmaya gerek bile kalmadan Fiori uygulamaları geliştirebiliyoruz.

Codejam sonunda geliştirdiğimiz uygulamanın son hali;

Ve cumartesi gününden keyifli kareler;

Bir sonraki CodeJam’de görüşmek üzere…

Orjinal Yazı: https://www.linkedin.com/pulse/sap-codejam-istanbul-abap-hana-fiori-serkan-%C3%B6zcan